Skip to content

2022 Grammy Awards Winners

On a personal level, I have no interest in awards shows. For one thing, at least when it comes to the Grammys, I know who should win the major categories so why even bother with these guys? I mean, Jon Batiste and Silk Sonic? -pleeze… Foo Fighters? Oh well, at least we can agree with Tyler winning rap album of the year. Olivia Rodrigo is still a teenager

Record of the Year

“I Still Have Faith in You” — ABBA

“Freedom” — Jon Batiste

“I Get a Kick Out of You” — Tony Bennett & Lady Gaga

“Peaches” — Justin Bieber featuring Daniel Caesar & Giveon

“Right on Time” — Brandi Carlile

“Kiss Me More” — Doja Cat Featuring SZA

“Happier Than Ever” — Billie Eilish

“Montero” (Call Me by Your Name) — Lil Nas X

“Drivers License” — Olivia Rodrigo

WINNER: “Leave the Door Open” — Silk Sonic

Album of the Year 

WINNER: We Are — Jon Batiste

Love for Sale — Tony Bennett & Lady Gaga

Justice (Triple Chucks Deluxe) — Justin Bieber

Planet Her (Deluxe) — Doja Cat

Happier Than Ever — Billie Eilish

Back of My Mind — H.E.R.

Montero — Lil Nas X

Sour — Olivia Rodrigo

Evermore — Taylor Swift

Donda — Kanye West

Song of the Year 

“Bad Habits” — Fred Gibson, Johnny McDaid & Ed Sheeran, songwriters (Ed Sheeran)

“A Beautiful Noise” — Ruby Amanfu, Brandi Carlile, Brandy Clark, Alicia Keys, Hillary Lindsey, Lori McKenna, Linda Perry & Hailey Whitters, songwriters (Alicia Keys Featuring Brandi Carlile)

“Drivers License” — Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)

“Fight for You” — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

“Happier Than Ever” — Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

“Kiss Me More” —  Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini, Lukasz Gottwald, Carter Lang, Gerard A. Powell II, Solána Rowe & David Sprecher, songwriters (Doja Cat Featuring SZA)

WINNER: “Leave the Door Open” — Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II & Bruno Mars, songwriters (Silk Sonic)

“Montero (Call Me by Your Name)” — Denzel Baptiste, David Biral, Omer Fedi, Montero Hill & Roy Lenzo, songwriters (Lil Nas X)

“Peaches” — Louis Bell, Justin Bieber, Giveon Dezmann Evans, Bernard Harvey, Felisha “Fury” King, Matthew Sean Leon, Luis Manual Martinez Jr., Aaron Simmonds, Ashton Simmonds, Andrew Wotman & Keavan Yazdani, songwriters (Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon)

“Right on Time” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

Best New Artist 

Arooj Aftab

Jimmie Allen

Baby Keem

Finneas

Glass Animals

Japanese Breakfast

The Kid Laroi

Arlo Parks

WINNER: Olivia Rodrigo

Saweetie

Best Pop Solo Performance

“Anyone” — Justin Bieber

“Right on Time” — Brandi Carlisle

“Happier Than Ever” — Billie Eilish

“Positions” — Ariana Grande

WINNER: “Drivers License” — Olivia Rodrigo

Best Pop Duo/Group Performance

“I Get a Kick Out of You” — Tony Bennett & Lady Gaga

“Lonely” — Justin Bieber & Benny Blanco

“Butter” — BTS

“Higher Power” — Coldplay

WINNER: “Kiss Me More” — Doja Cat featuring SZA

Best Traditional Pop Vocal Album

WINNER: Love for Sale — Tony Bennett & Lady Gaga

Til We Meet Again (Live) — Nora Jones

A Tori Kelly Christmas — Tori Kelly

Ledisi Sings Nina — Ledisi

That’s Life — Willie Nelson

A Holly Dolly Christmas — Dolly Parton

Best Pop Vocal Album 

Justice (Triple Chucks Deluxe) — Justin Bieber

Planet Her (Deluxe) — Doja Cat

Happier Than Ever — Billie Eilish

Positions  Ariana Grande

WINNER: Sour — Olivia Rodrigo

Best Dance/Electronic Recording 

“Hero” — Afrojack & David Guetta

“Loom” — Ólafur Arnalds featuring Bonobo

“Before” — James Blake

“Heartbreak” — Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs

“You Can Do It” — Caribou

WINNER: “Alive” — Rüfüs Du Sol

“The Business” — Tiësto

Best Dance/Electronic Music Album

WINNER: Subconsciously — Black Coffee

Fallen Embers — Illenium

Music Is the Weapon (Reloaded) — Major Lazer

Shockwave — Marshmello

Free Love — Sylvan Esso

Judgement — Ten City

Best Contemporary Instrumental Album

Double Dealin’ — Randy Brecker & Eric Marienthal

The Garden — Rachel Eckroth

WINNER: Tree Falls — Taylor Eigst

At Blue Noe Tokyo — Steve Gadd Band

Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2 — Mark Lettieri

Best Rock Performance

“Shot in the Dark” — AC/DC

“Know You Better (Live From Capitol Studio A)” — Black Pumas

“Nothing Compares 2 U” — Chris Cornell

“Ohms” — Deftones

WINNER: “Making a Fire” — Foo Fighters

Best Metal Performance

“Genesis” — Deftones

WINNER: “The Alien” — Dream Theater

“Amazonia” — Gojira

“Pushing the Tides” — Mastodon

“The Triumph of King Freak (A Crypt of Preservation and Superstition)” — Rob Zombie

Best Rock Song

“All My Favorite Songs” — Rivers Cuomo, Ashley Gorley, Ben Johnson & Ilsey Juber, songwriters (Weezer)

“The Bandit” — Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings of Leon)

“Distance” — Wolfgang Van Halen, songwriter (Mammoth WVH)

“Find My Way” — Paul McCartney, songwriter (Paul McCartney)

WINNER: “Waiting on a War” — Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)

Best Rock Album

Power Up — AC/DC

Capitol Cuts – Live From Studio A — Black Pumas

No One Sings Like You Anymore Vol. 1 — Chris Cornell

WINNER: Medicine at Midnight — Foo Fighters

McCartney III — Paul McCartney

Best Alternative Music Album 

Shore — Fleet Foxes

If I Can‘t Have Love, I Want Power — Halsey

Jubilee — Japanese Breakfast

Collapsed in Sunbeams — Arlo Parks

WINNER: Daddy’s Home — St. Vincent

Best R&B Performance (tie) 

“Lost You” — Snoh Aalegra

“Peaches” — Justin Bieber featuring Daniel Caesar & Giveon

“Damage” — H.E.R.

WINNER: “Leave the Door Open” — Silk Sonic

WINNER: “Pick Up Your Feelings” — Jazmine Sullivan

Best Traditional R&B Performance

“I Need You” — Jon Batiste

“Bring It On Home to Me” — BJ the Chicago Kid, PJ Morton & Kenyon Dixon featuring Charlie Bereal

“Born Again” — Leon Bridges featuring Robert Glasper

WINNER: “Fight for You” — H.E.R.

“How Much Can a Heart Take” — Lucky Daye featuring Yebba

Best R&B Song 

“Damage” — H.E.R.

“Good Days” — SZA

“Heartbreak Anniversary” — Giveon

WINNER: “Leave the Door Open” — Silk Sonic

“Pick Up Your Feelings” — Jazmine Sullivan

Best Progressive R&B Album 

New Light — Eric Bellinger

Something to Say — Cory Henry

Mood Valiant — Hiatus Kaiyote

WINNER: Table for Two — Lucky Daye

Dinner Party: Dessert — Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder & Kamasi Washington

Studying Abroad: Extended Stay — Masego

Best R&B Album

Temporary Highs in the Violet Skies — Snoh Aalegra

We Are — Jon Batiste

Gold-Diggers Sound — Leon Bridges

Back of My Mind — H.E.R.

WINNER: Heaux Tales — Jazmine Sullivan

Best Rap Performance 

WINNER: “Family Ties” — Baby Keem featuring Kendrick Lamar

“Up” — Cardi B

“My.Life” — J. Cole featuring 21 Savage & Morray

“Way 2 Sexy” — Drake featuring Future & Young Thug

“Thot S***” — Megan Thee Stallion

Best Melodic Rap Performance

“Pride Is the Devil” — J. Cole featuring Lil Baby

“Need to Know” — Doja Cat

“Industry Baby — Lil Nas X featuring Jack Harlow

“Wusyaname” — Tyler, the Creator featuring Youngboy Never Broke Again & Ty Dolla $ign

WINNER: “Hurricane” — Kanye West featuring the Weeknd & Lil Baby

Best Rap Song

“Bath Salts” — Shawn Carter, Kasseem Dean, Michael Forno, Nasir Jones & Earl Simmons, songwriters (DMX featuring Jay-Z & Nas)

“Best Friend” — Amala Zandelie Dlamini, Lukasz Gottwald, Randall Avery Hammers, Diamonté Harper, Asia Smith, Theron Thomas & Rocco Valdes, songwriters (Saweetie featuring Doja Cat)

“Family Ties” — Roshwita Larisha Bacha, Hykeem Carter, Tobias Dekker, Colin Franken, Jasper Harris, Kendrick Lamar, Ronald Latour & Dominik Patrzek, songwriters (Baby Keem featuring Kendrick Lamar)

WINNER: “Jail” — Dwayne Abernathy Jr., Shawn Carter, Raul Cubina, Michael Dean, Charles M. Njapa, Sean Solymar, Kanye West & Mark Williams, songwriters (Kanye West featuring Jay-Z)

“My. Life” — Shéyaa Bin Abraham-Joseph, Jermaine Cole & Jacob Dutton, songwriters (J. Cole featuring 21 Savage & Morray)

Best Rap Album 

The Off Season — J. Cole

King’s Disease II — Nas

WINNER: Call Me If You Get Lost — Tyler, The Creator

Donda — Kanye West

Best Country Solo Performance

“Forever After All” — Luke Combs

“Remember Her Name” — Mickey Guyton

“All I Do Is Drive” — Jason Isbell

“Camera Roll” — Kacey Musgraves

WINNER: “You Should Probably Leave” — Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance

“If I Didn’t Love You” — Jason Aldean & Carrie Underwood

WINNER: “Younger Me” — Brothers Osborne

“Glad You Exist” — Dan + Shay

“Chasing After You” — Ryan Hurd & Maren Morris

“Drunk (and I Don’t Wanna Go Home)” — Elle King & Miranda Lambert

Best Country Song 

“Better Than We Found It” — Jessie Jo Dillon, Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)

“Camera Roll” — Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters (Kacey Musgraves)

WINNER: “Cold” — Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)Chris Stapleton

“Country Again” — Zach Crowell, Ashley Gorley & Thomas Rhett, songwriters (Thomas Rhett)

“Fancy Like” — Cameron Bartolini, Walker Hayes, Josh Jenkins & Shane Stevens, songwriters (Walker Hayes)

“Remember Her Name” — Mickey Guyton, Blake Hubbard, Jarrod Ingram & Parker Welling, songwriters (Mickey Guyton)

Best Country Album

Skeletons — Brothers Osborne

Remember Her Name — Mickey Guyton

The Marfa Tapes — Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram

The Ballad of Dood & Juanita — Sturgill Simpson

WINNER: Starting Over — Chris Stapleton

Best New Age Album

Brothers — Will Ackerman, Jeff Oster & Tom Eaton

WINNER: Divine Tides — Stewart Copeland & Ricky Kej

Pangaea — Wouter Kellerman & David Arkenstone

Night + Day — Opium Moon

Pieces of Forever — Laura Sullivan

Best Improvised Jazz Solo

“Sackodougou” — Christian Scott aTunde Adjuah, soloist

“Kick Those Feet” — Kenny Barron, soloist

“Bigger Than Us” — Jon Batiste

“Absence” — Terence Blanchard, soloist

WINNER: “Humpty Dumpty (Set 2)” — Chick Corea, soloist

Best Jazz Vocal Album 

Generations — The Baylor Project

SuperBlue — Kurt Elling & Charlie Hunter

Time Traveler — Nnenna Freelon

Flor — Gretchen Parlato

WINNER: Songwrights Apothecary Lab — Esperanza Spalding

Best Jazz Instrumental Album

Jazz Selections: Music From and Inspired by Soul — Jon Batiste

Absence — Terence Blanchard featuring the E Collective and the Turtle Island Quartet

WINNER: Skyline — Ron Carter, Jack DeJohnette & Gonzalo Rubalcaba

Akoustic Band Live — Chick Corea, John Patitucci & Dave Weckl

Side-Eye NYC (V1.IV) — Pat Metheny

Best Large Jazz Ensemble Album

Live at Birdland! — The Count Basie Orchestra directed by Scotty Barnhart

Dear Love — Jazzmeia Horn and Her Noble Force

WINNER: For Jimmy, Wes and Oliver — Christian McBride Big Band

Swirling — Sun Ra Arkestra

Jackets XL — Yellowjackets + WDR Big Band

Best Latin Jazz Album

WINNER: Mirror Mirror — Eliane Elias with Chick Corea and Chucho Valdés

The South Bronx Story — Carlos Henriquez

Virtual Birdland — Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra

Transparency — Dafnis Prieto Sextet

El Arte Del Bolero — Miguel Zenón & Luis Perdomo

Best Gospel Performance/Song

“Voice of God” — Dante Bowe featuring Steffany Gretzinger & Chandler Moore; Dante Bowe, Tywan Mack, Jeff Schneeweis & Mitch Wong, songwriters

“Joyful” — Dante Bowe; Dante Bowe & Ben Schofield, songwriters

“Help” — Anthony Brown & Group Therapy; Anthony Brown & Darryl Woodson, songwriters

WINNER: “Never Lost” — CeCe Winans

“Wait on You” — Elevation Worship & Maverick City Music; Dante Bowe, Chris Brown, Steven Furtick, Tiffany Hudson, Brandon Lake & Chandler Moore, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“We Win” — Kirk Franklin & Lil Baby; Kirk Franklin, Dominique Jones, Cynthia Nunn & Justin Smith, songwriters

“Hold Us Together (Hope Mix)” — H.E.R. & Tauren Wells; Josiah Bassey, Dernst Emile & H.E.R., songwriters

“Man of Your Word” — Chandler Moore & KJ Scriven; Jonathan Jay, Nathan Jess & Chandler Moore, songwriters

WINNER: “Believe for It” — CeCe Winans; Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans & Mitch Wong, songwriters

“Jireh” — Elevation Worship & Maverick City Music Featuring Chandler Moore & Naomi Raine; Chris Brown, Steven Furtick, Chandler Moore & Naomi Raine, songwriters

Best Contemporary Christian Music Album

No Stranger — Natalie Grant

Feels Like Home Vol. 2 — Israel & New Breed

The Blessing (Live) — Kari Jobe

Citizen of Heaven (Live) — Tauren Wells

WINNER: Old Church Basement — Elevation Worship & Maverick City Music

Best Gospel Album 

Changing Your Story — Jekalyn Carr

Royalty: Live at the Ryman — Tasha Cobbs Leonard

Jubilee: Juneteenth Edition — Maverick City Music

Jonny x Mali: Live in LA — Jonathan McReynolds & Mali Music

WINNER: Believe for It — CeCe Winans

Best Roots Gospel Album

Alone With My Faith — Harry Connick Jr.

That’s Gospel, Brother — Gaither Vocal Band

Keeping On — Ernie Haase & Signature Sound

Songs for the Times — The Isaacs

WINNER: My Savior — Carrie Underwood

Best Latin Pop Album 

Vértigo — Pablo Alborán

Mis Amores — Paula Arenas

Hecho a La Antigua — Ricardo Arjona

Mis Manos — Camilo

WINNER: Mendó — Alex Cuba

Revelación — Selena Gomez

Best Música Urbana Album 

Afrodisíaco — Rauw Alejandro

WINNER: El Último Tour Del Mundo — Bad Bunny

Jose — J Balvin

KG0516 — Karol G

Sin Miedo (Del Amor y Otros Demonios) 8 — Kali Uchis

Best Latin Rock or Alternative Album

Deja — Bomba Estéreo

Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition) — Diamante Eléctrico

WINNER: Origen — Juanes

Calambre — Nathy Peluso

El Madrileño — C. Tangana

Sonidos de Karmática Resonancia — Zoé

Best Regional Mexican Music Album (including Tejano)

Antología De La Musica Ranchera, Vol. 2 — Aida Cuevas

WINNER: A Mis 80’s — Vicente Fernández

Seis — Mon Laferte

Un Canto Por México, Vol. II — Natalia Lafourcade

Ayayay! (Súper Deluxe) — Christian Nodal

Best Tropical Latin Album

WINNER: Salswing! — Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta

En Cuarentena — El Gran Combo de Puerto Rico

Sin Salsa No Hay Paraíso — Aymée Nuviola

Colegas — Gilberto Santa Rosa

Live in Peru — Tony Succar

Best American Roots Performance

WINNER: “Cry” — Jon Batiste

“Love and Regret” — Billy Strings

“I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free” — The Blind Boys of Alabama & Béla Fleck

“Same Devil” — Brandy Clark featuring Brandi Carlile

“Nightflyer” — Allison Russell

Best American Roots Song

“Avalon” — Rhiannon Giddens, Justin Robinson & Francesco Turrisi, songwriters (Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi)

“Bored” — Linda Chorney, songwriter (Linda Chorney featuring Becca Byram, EJ Ouellette & Trevor Sewellzz

“Call Me a Fool” — Valerie June, songwriter (Valerie June featuring Carla Thomas)

WINNER: “Cry” — Jon Batiste & Steve McEwan, songwriters (Jon Batiste)

“Diamond Studded Shoes” — Dan Auerbach, Natalie Hemby, Aaron Lee Tasjan & Yola, songwriters (Yola)

“Nightflyer” — Jeremy Lindsay & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

Best Americana Album

Downhill From Everywhere — Jackson Browne

Leftover Feelings — John Hiatt with the Jerry Douglas Band

WINNER: Native Sons — Los Lobos

Outside Child — Allison Russell

Stand for Myself — Yola

Best Bluegrass Album

Renewal — Billy Strings

WINNER: My Bluegrass Heart — Béla Fleck

A Tribute to Bill Monroe — The Infamous Stringdusters

Cuttin’ Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions) — Sturgill Simpson

Music Is What I See — Rhonda Vincent

Best Traditional Blues Album

100 Years of Blues — Elvin Bishop & Charlie Musselwhite

Traveler’s Blues — Blues Traveler

WINNER: I Be Trying — Cedric Burnside

Be Ready When I Call You — Guy Davis

Take Me Back — Kim Wilson

Best Contemporary Blues Album

Delta Kream — The Black Keys featuring Eric Deaton & Kenny Brown

Royal Tea — Joe Bonamassa

Uncivil War — Shemekia Copeland

Fire It Up — Steve Cropper

WINNER: 662 — Christone “Kingfish” Ingram

Best Folk Album

One Night Lonely (Live) — Mary Chapin Carpenter

Long Violent History — Tyler Childers

Wednesday (Extended Edition) — Madison Cunningham

WINNER: They’re Calling Me Home — Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi

Blue Heron Suite — Sarah Jarosz

Best Regional Roots Music Album

Live in New Orleans! — Sean Ardoin and Kreole Rock and Soul

Bloodstains & Teardrops — Big Chief Monk Boudreaux

My People — Cha Wa

Corey Ledet Zydeco — Corey Ledet Zydeco

WINNER: Kau Ka Pe’a — Kalani Pe’a

Best Reggae Album

Pamoja — Etana

Positive Vibration — Gramps Morgan

Live N Livin — Sean Paul

Royal — Jesse Royal

WINNER: Beauty in the Silence — Soja

10 — Spice

Best Global Music Performance 

WINNER: “Mohabbat” — Arooj Aftab

“Do Yourself” — Angelique Kidjo & Burna Boy

“Pà Pá Pà” — Femi Kuti

“Blewu” — Yo-Yo Ma & Angelique Kidjo

“Essence” — WizKid featuring Tems

Best Global Music Album

Voice of Bunbon, Vol. 1 — Rocky Dawuni

East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live in Concert — Daniel Ho & Friends

WINNER: Mother Nature — Angelique Kidjo

Legacy + — Femi Kuti and Made Kuti

Made in Lagos: Deluxe Edition — WizKid

Best Children’s Music Album

Actívate — 123 Andrés

All One Tribe — 1 Tribe Collective

Black to the Future — Pierce Freelon

WINNER: A Colorful World — Falu

Crayon Kids — Lucky Diaz and the Family Jam Band

Best Spoken Word Album (includes Poetry, Audio Books & Storytelling) 

Aftermath — LeVar Burton

WINNER: Carry On: Reflections for a New Generation From John Lewis — Don Cheadle

Catching Dreams: Live at Fort Knox Chicago — J. Ivy

8:46 — Dave Chappelle & Amir Sulaiman

A Promised Land — Barack Obama

Best Comedy Album

The Comedy Vaccine — Lavell Crawford

Evolution — Chelsea Handler

WINNER: Sincerely Louis CK — Louis C.K.

Thanks for Risking Your Life — Lewis Black

The Greatest Average American — Nate Bargatze

Zero F***s Given — Kevin Hart

Best Musical Theater Album

Andrew Lloyd Webber’s Cinderella — Andrew Lloyd Webber, Nick Lloyd Webber & Greg Wells, producers; Andrew Lloyd Webber & David Zippel, composers/lyricists (Original Album Cast)

Burt Bacharach and Steven Sater’s Some Lovers — Burt Bacharach, Michael Croiter, Ben Hartman, Cody Lassen & Steven Sater, producers; Burt Bacharach, composer; Steven Sater, lyricist (World Premiere Cast)

Girl From the North Country — Simon Hale, Conor McPherson & Dean Sharenow, producers (Bob Dylan, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)

Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording) — Cameron Mackintosh, Lee McCutcheon & Stephen Metcalfe, producers (Claude-Michel Schönberg, composer; Alain Boublil, John Caird, Herbert Kretzmer, Jean-Marc Natel & Trevor Nunn, lyricists) (The 2020 Les Misérables Staged Concert Company)

Stephen Schwartz’s Snapshots — Daniel C. Levine, Michael J Moritz Jr, Bryan Perri & Stephen Schwartz, producers (Stephen Schwartz, composer & lyricist) (World Premiere Cast)

WINNER: The Unofficial Bridgerton Musical — Emily Bear, producer; Abigail Barlow & Emily Bear, composers/lyricists (Barlow & Bear)

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Cruella — (Various Artists); Craig Gillespie, compilation producer; Susan Jacobs, music supervisor

Dear Evan Hansen — Ben Platt (& Various Artists); Alex Lacamoire, Benj Pasek, Justin Paul & Dan Romer, compilation producers; Jordan Carroll, music supervisor

In the Heights — (Various Artists); Alex Lacamoire, Lin-Manuel Miranda, Bill Sherman & Greg Wells, compilation producers; Steven Gizicki, music supervisor

One Night in Miami — Leslie Odom Jr. (& Various Artists); Nicholai Baxter, compilation producer; Randall Poster, music supervisor

Respect — Jennifer Hudson; Stephen Bray & Jason Michael Webb, compilation producers

Schmigadoon! Episode 1 — (Various Artists ); Doug Besterman, Cinco Paul & Scott M. Riesett, compilation producers

WINNER: The United States vs. Billie Holiday — Andra Day; Salaam Remi, compilation producer; Lynn Fainchtein, music supervisor

Best Score Soundtrack for Visual Media

Bridgerton — Kris Bowers, composer

Dune — Hans Zimmer, composer

The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13-16) — Ludwig Göransson, composer

WINNER: The Queen’s Gambit — Carlos Rafael Rivera, composer

WINNER: Soul — Jon Batiste, Trent Reznor & Atticus Ross, composers

Best Song Written for Visual Media

“Agatha All Along” (from WandaVision: Episode 7) — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez featuring Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall & Gerald White)

WINNER: “All Eyes On Me” (from Inside) — Bo Burnham, songwriter (Bo Burnham)

“All I Know So Far” (from Pink: All I Know So Far) — Alecia Moore, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Pink)

“Fight for You” (from Judas and the Black Messiah) — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

“Here I Am (Singing My Way Home)” (from Respect) — Jamie Hartman, Jennifer Hudson & Carole King, songwriters (Jennifer Hudson)

“Speak Now” (from One Night in Miami) — Sam Ashworth & Leslie Odom Jr., songwriters (Leslie Odom Jr.)

Best Instrumental Composition

“Beautiful Is Black” — Brandee Younger, composer (Brandee Younger)

“Cat and Mouse” — Tom Nazziola, composer (Tom Nazziola)

“Concerto for Orchestra: Finale” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & Czech National Symphony Orchestra featuring Antonio Sánchez & Derrick Hodge)

“Dreaming in Lions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Ensemble)

WINNER: “Eberhard” — Lyle Mays, composer (Lyle Mays)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Chopsticks” — Bill O’Connell, arranger (Richard Baratta)

“For the Love of a Princess” (from Braveheart) — Robin Smith, arranger (Hauser, London Symphony Orchestra & Robin Smith)

“Infinite Love” — Emile Mosseri, arranger (Emile Mosseri)

WINNER: “Meta Knight’s Revenge” (from Kirby Superstar) — Charlie Rosen & Jake Silverman, arrangers (the 8-Bit Big Band featuring Button Masher)

The Struggle Within — Gabriela Quintero & Rodrigo Sanchez, arrangers (Rodrigo y Gabriela)

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“The Bottom Line” — Ólafur Arnalds, arranger (Ólafur Arnalds & Josin)

“A Change Is Gonna Come” — Tehillah Alphonso, arranger (Tonality & Alexander Lloyd Blake)

“The Christmas Song (Chestnuts Roasting on an Open Fire)” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

“Eleanor Rigby” — Cody Fry, arranger (Cody Fry)

WINNER: “To the Edge of Longing” (edit version) — Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Czech National Symphony Orchestra & Julia Bullock)

Best Orchestral Performance

“Adams: My Father Knew Charles Ives; Harmonielehre” — Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony Orchestra)

“Beethoven: Symphony No. 9” — Manfred Honeck, conductor (Mendelssohn Choir Of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra)

“Muhly: Throughline” — Nico Muhly, conductor (San Francisco Symphony)

WINNER: “Price: Symphonies Nos. 1 & 3” — Yannick Nézet-Séguin, conductor (Philadelphia Orchestra)

“Strauss: Also Sprach Zarathustra; Scriabin: The Poem of Ecstasy” — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony Orchestra)

Best Choral Performance

“It’s a Long Way” — Matthew Guard, conductor (Jonas Budris, Carrie Cheron, Fiona Gillespie, Nathan Hodgson, Helen Karloski, Enrico Lagasca, Megan Roth, Alissa Ruth Suver & Dana Whiteside; Skylark Vocal Ensemble)

WINNER: “Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony of a Thousand'” — Gustavo Dudamel, conductor; Grant Gershon, Robert Istad, Fernando Malvar-Ruiz & Luke McEndarfer, chorus masters (Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O’Neill, Morris Robinson & Tamara Wilson; Los Angeles Philharmonic; Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus & Pacific Chorale)

“Rising w/the Crossing” — Donald Nally, conductor (International Contemporary Ensemble & Quicksilver; The Crossing)

“Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons” — Kaspars Putniņš, conductor; Heli Jürgenson, chorus master (Estonian Philharmonic Chamber Choir)

“Sheehan: Liturgy of Saint John Chrysostom” — Benedict Sheehan, conductor (Michael Hawes, Timothy Parsons & Jason Thoms; The Saint Tikhon Choir)

“The Singing Guitar” — Craig Hella Johnson, conductor (Estelí Gomez; Austin Guitar Quartet, Douglas Harvey, Los Angeles Guitar Quartet & Texas Guitar Quartet; Conspirare)

Best Opera Recording 

“Bartók: Bluebeard’s Castle” — Helsinki Philharmonic Orchestra

WINNER: “Glass: Akhnaten” — The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus

“Janáček: Cunning Little Vixen” — London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus & LSO Discovery Voices

“Little: Soldier Songs” — The Opera Philadelphia Orchestra

“Poulenc: Dialogues Des Carmélites” — The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Adams, John Luther: Lines Made By Walking” — JACK Quartet

“Akiho: Seven Pillars” — Sandbox percussion

“Archetypes” — Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion

WINNER: “Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears” — Yo-Yo Ma & Emanuel Ax

“Bruits” — Imani Winds

Best Classical Instrumental Solo

WINNER: “Alone Together” — Jennifer Koh

“An American Mosaic” — Simone Dinnerstein

“Bach: Sonatas & Partitas” — Augustin Hadelich

“Beethoven & Brahms: Violin Concertos” — Gil Shaham; Eric Jacobsen, conductor (The Knights)

“Mak Bach” — Mak Grgić

“Of Power” — Curtis Stewart

Best Classical Solo Vocal Album

Confessions — Laura Strickling; Joy Schreier, pianist

Dreams of a New Day – Songs by Black Composers — Will Liverman; Paul Sánchez, pianist

WINNER: Mythologies — Sangeeta Kaur & Hila Plitmann; Danaë Xanthe Vlasse, pianist (Virginie D’Avezac De Castera, Lili Haydn, Wouter Kellerman, Nadeem Majdalany, Eru Matsumoto & Emilio D. Miler)

Schubert: Winterreise — Joyce DiDonato; Yannick Nézet-Séguin, pianist

Unexpected Shadows — Jamie Barton; Jake Heggie, pianist (Matt Haimovitz)

Best Music Video 

“Shot in the Dark” — AC/DC

WINNER: “Freedom” — Jon Batiste

“I Get a Kick Out of You” — Tony Bennett & Lady Gaga

“Peaches” — Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon

“Happier Than Ever” — Billie Eilish

“Montero (Call Me by Your Name)” — Lil Nas X

“Good 4 U” — Olivia Rodrigo

Best Music Film 

Inside — Bo Burnham

David Byrnes American Utopia — David Byrne

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles — Billie Eilish

Music, Money, Madness… Jimi Hendrix in Maui — Jimi Hendrix

WINNER: Summer of Soul — Various Artists

Leave a Comment





Amazon_Smile_logo
LET-ME-HELP-LOGO

Support Let Me Help Inc by shopping at smile.amazon.com

“Elvis,” The New Biopic By Baz Luhrmann, Reviewed

By Alyson Camus | June 26, 2022 |

a typhoon of images and sensations

Baz Luhrmann’s “Elvis” Reviewed

By Iman Lababedi | June 26, 2022 |

they turn Presley into the ultimate fairground ride

UK Top 10 Albums 6-24-22 – 6-30-22

By Iman Lababedi | June 26, 2022 |

Harry moves back in…

Creem – America’s Only Rock ‘n’ Roll Magazine, Reviewed Issue By Issue – March 1975 (Volume 6, Number 10)   

By Steve Crawford | June 26, 2022 |

entering a portal into a different place and time in our universe

Joan Jett, Poison, And Motley Crue: The Stadium Tour At Citi Field, Friday, June 24th, 2022 Reviewed

By Iman Lababedi | June 25, 2022 |

if nostalgia tours are optical illusions Motley Crue failed to use theirs

UK Top 10 Singles 6-24-22 – 6-30-22

By Iman Lababedi | June 25, 2022 |

a nonplussed Kate Bush embraces one of the weirdest third acts in history!

The Early Bird 6-24-22 – 6-30-22: Top New Recorded Releases Reviewed

By Iman Lababedi | June 24, 2022 |

a seamless flow of Allenness, family friendly vibe

Billie Eilish Admits Using A Body Double During Her Performance At Coachella Last April

By Alyson Camus | June 24, 2022 |

“And nobody ever knew it wasn’t me, literally nobody knew”

The Earliest Bird 6-24-22 – 6-30-22: Top New Recorded Release Lil Nas X’s “Late To Da Party” Featuring YoungBoy Never Broke Again, Reviewed

By Iman Lababedi | June 24, 2022 |

the typical, anthemic, declarative style

Press Releases For June: Here Are The Artists

By Alyson Camus | June 23, 2022 |

PLATO III’s sound is uniquely his own

Scroll To Top